petek, 17. november 2023

Z novembrskim Planinskim vestnikom na trekinge

V osrednjem delu novembrske številke Planinskega vestnika, ki je pester z različnimi prispevki in s čudovitimi fotografijami, se podajamo na trekinge. V deželo nomadov - v Kirgizijo, ki ji pravijo Švica centralne Azije, in med tisočere obraze Nepala pod Himalajo.

Klikni na fotografijo za povečavo ...
Mišelj vrh nad Velim poljem Dan Briški
Pogovarjali smo se z Veroniko Hladnik Zakotnik, magistrico geofizike, meteorologinjo prognostičarko na Agenciji Republike Slovenije za okolje (ARSO). V prostem času je navdušena pohodnica in markacistka, ki se rada sprosti ob branju knjig in šivanju. Rada tudi piše, zato je pred šestimi leti z veseljem sprejela vabilo k sodelovanju s Planinskim vestnikom in od takrat redno prispeva članke o vremenoslovju. Kot pravi, je lep občutek, da nekdo bere njene besede in se iz njih česa nauči.

Razmišljamo, zakaj hribi, kaj nas tako vleče tja, objavljamo nov strip s planinskimi kočami, tokrat o Vodnikovem domu na Velem polju. Praznujemo 120 let s PD Ajdovščina, podajamo se v objem trentske divjine, objavljamo informacije o aplikaciji RegObs za boljšo oceno nevarnosti proženja snežnih plazov, pa kratko zgodbo o doživetju nevihte na Bavškem Grintavcu in predstavljamo članico Uredniškega odbora Planinskega vestnika Ireno Mušič Habjan.

V rubriki Z nami na pot vas vabimo v okolico Škofje Loke - na Lubnik (1015 m) z dveh različnih izhodišč, na Osolnik (857 m) in na Sveti Ožbolt (859 m).

Sledijo stalne rubrike: Planinčkov kotiček - tokrat o fižolčku in grahku v orlovem gnezdu, športnoplezalne novice, novice iz vertikale, literatura, planinska organizacija in v spomin.

Želimo vam prijetno branje Planinskega vestnika ter
srečno in varen korak na vseh vaših poteh!


Majski Planinski vestnik o Johannesu Frischaufu

Majski Planinski vestnik o Johannesu Frischaufu

sobota, 18. maj 2024

V majski številki Planinskega vestnika je glavna pozornost namenjena Johannesu Frischaufu, po katerem pri nas nosi ime planinski dom na Okrešlju, sicer pa je bil velik pobudnik planinstva pri nas, še posebej v Savinjskih Alpah, in na Hrvaškem, kjer so prav na njegovo pobudo že leta 1874, 19 let pred nami, ustanovili Planinsko zvezo Hrvaške. V temi meseca izpod rok Dušana Škodiča boste tako našli zares veliko zanimivih podatkov iz naše planinske zgodovine, ki so bile v tistem obdobju daleč pred časom in še danes vzbujajo občudovanje. Prepričani smo, da boste uživali.

Aprilski Vestnik s starejšimi planinci v gore

Aprilski Vestnik s starejšimi planinci v gore

torek, 16. april 2024

V aprilski številki Planinskega vestnika smo se posvetili starejšim planincem in goram. Kar nekaj starejših gornikov smo povabili, da so z nami delili svoja razmišljanja pa tudi življenjski moto. Objavljamo priporočila zdravnice za telesno aktivnost starejših in izkušnje mednarodne planinske vodnice o vodenju mlajših in starejših - kakšne so razlike, kaj pa je skupno vsem.

Marčni Vestnik posvečen Radu Kočevarju (1928-2024)

Marčni Vestnik posvečen Radu Kočevarju (1928-2024)

ponedeljek, 18. marec 2024

Prvi del marčne številke Planinskega vestnika smo posvetili letos preminulemu našemu legendarnemu in neustavljivemu alpinistu Radu Kočevarju (1928-2024). "S slovesom Rada Kočevarja smo tako izgubili zadnjega in brez dvoma najmočnejšega predstavnika generacije, ki je v času po vojni postavila nove smernice razvoju alpinizma pri nas kljub začetnemu odporu starejše generacije plezalcev," pravi Jure Krejan Čokl.

Iskanje med novicami