ponedeljek, 14. december 2015, ob 11.20 uriPZS

Brati gore v Šentjurju – skupaj na planinskih poteh

Na planinskem snidenju v dolini – v mali dvorani Ipavčevega kulturnega centra Šentjur – so se zbrali planinci naše občine. Pogovorni večer so posvetili tudi mednarodnemu dnevu gora – 11. decembru. Tema pogovornega večera, ki so ga organizirali PD Šentjur, Dramlje, Slivnica pri Celju in Knjižnica Šentjur, je bila literatura.

Klikni na fotografijo za povečavo ...
“Saj veste, gore in knjige so najboljši par,” je uvodoma povedala Manca Čujež, voditeljica dogodka. Na “Ta veseli dan”, ko so se gore in knjige ženile, se je po Sloveniji zvrstilo okoli 50 dogodkov, na katerih so slavili alpsko književnost, tudi šentjurski dogodek se je odvil pod okriljem mednarodne pobude Alpske konvencije Brati gore.

Prisotne je pozdravila tudi direktorica Knjižnice Šentjur Tatjana Oset. “Knjižnica Šentjur, kot vse knjižnice, smo čuvarji vsega najžlahtnejšega, kar je bilo v zgodovini ustvarjeno,” je povedala, ter se zahvalila Mateju Planku, generalnemu sekretarju PZS, za povabilo k sodelovanju na tem večeru. V nadaljevanju večera pa so o svojem delu v planinskih društvih, ki so sodelovale pri organizaciji dogodka, spregovorili tudi predsedniki društev – Marko Lorger (PD Dramlje), Silvo Užmah (PD Slivnica pri Celju) in Miro Rožej (PD Šentjur).

brati_gore_planinski_vestnik_sentjur_foto_jure_godler
Osrednji del dogodka Brati gore v Šentjurju je bil pogovor z urednikom Planinskega vestnika Vladimirjem Habjanom. (foto Jure Godler)

Osrednji del večera pa je bil pogovor z urednikom Planinskega vestnika Vladimirjem Habjanom. Pogovor z njim je moderirala Čuježeva, ki prav tako piše za ta planinski mesečnik. V sproščenem klepetu sta se dotaknila same zgodovine in nastanek Planinskega vestnika, se pogovarjala o vplivu te med planinci priljubljene revije, o spremembah pa tudi v prihodnosti.

Po pogovoru so organizatorju v avli IKC pripravili pogostitev z domačimi sladicami in kot se spodobi tudi s kuhanim vinom. Obiskovalci pa so lahko vzeli tudi zastonjski izvod omenjene revije.

Več fotografij si lahko ogledate v spletni galeriji Sentjur.net.

Jure Godler
Vir: Sentjur.net


Majski Planinski vestnik o Johannesu Frischaufu

Majski Planinski vestnik o Johannesu Frischaufu

sobota, 18. maj 2024

V majski številki Planinskega vestnika je glavna pozornost namenjena Johannesu Frischaufu, po katerem pri nas nosi ime planinski dom na Okrešlju, sicer pa je bil velik pobudnik planinstva pri nas, še posebej v Savinjskih Alpah, in na Hrvaškem, kjer so prav na njegovo pobudo že leta 1874, 19 let pred nami, ustanovili Planinsko zvezo Hrvaške. V temi meseca izpod rok Dušana Škodiča boste tako našli zares veliko zanimivih podatkov iz naše planinske zgodovine, ki so bile v tistem obdobju daleč pred časom in še danes vzbujajo občudovanje. Prepričani smo, da boste uživali.

Aprilski Vestnik s starejšimi planinci v gore

Aprilski Vestnik s starejšimi planinci v gore

torek, 16. april 2024

V aprilski številki Planinskega vestnika smo se posvetili starejšim planincem in goram. Kar nekaj starejših gornikov smo povabili, da so z nami delili svoja razmišljanja pa tudi življenjski moto. Objavljamo priporočila zdravnice za telesno aktivnost starejših in izkušnje mednarodne planinske vodnice o vodenju mlajših in starejših - kakšne so razlike, kaj pa je skupno vsem.

Marčni Vestnik posvečen Radu Kočevarju (1928-2024)

Marčni Vestnik posvečen Radu Kočevarju (1928-2024)

ponedeljek, 18. marec 2024

Prvi del marčne številke Planinskega vestnika smo posvetili letos preminulemu našemu legendarnemu in neustavljivemu alpinistu Radu Kočevarju (1928-2024). "S slovesom Rada Kočevarja smo tako izgubili zadnjega in brez dvoma najmočnejšega predstavnika generacije, ki je v času po vojni postavila nove smernice razvoju alpinizma pri nas kljub začetnemu odporu starejše generacije plezalcev," pravi Jure Krejan Čokl.

Iskanje med novicami