sobota, 16. januar 2016, ob 15. uriPZS

Mesec je naokoli, Planinski vestnik pa v nabiralnikih in policah

Prva od enajstih številk Planinskega vestnika (julijska številka bo dvojna) ponuja zanimivo pa tudi okusno branje. Vsebine so kot vedno vredne branja, za cedenje sline pa poskrbi tema meseca: Prehrana v gorah.

Klikni na fotografijo za povečavo ...
Na kazalo tokratne številke se je uvrstilo 23 prispevkov. In če je tema meseca zelo splošna in tudi obsežna, so se avtorji naslednjih prispevkom posvetili vsebinam, ki jim ponavadi ne posvečamo toliko pozornosti.

Zagotovo je vredno omeniti stalno rubriko Z nami na pot, ki nam predstavi čudovito in pestro Triglavsko smučarsko magistralo. S slednjo želi opraviti vsak pravi ljubitelj turne smuke. Vsak pravi športni plezalec pa si želi plezati kot to počne »čudežni« Adam Ondra, tokratni intervjujanec Mira Steinbucha.

Naravoslovnih prispevkov željni bralci se bodo najbolj razveseljili besed o geoloških zanimivostih Karavank ter (Pika)polonicah. Miha Pavšek pa se je zopet razpisal o vremenu oz. o jesenskem vremenskem narobe svetu. Alpinisti, katerim so ljubši skalni oprimki kot udarci cepinov, se z njim sicer ne morejo strinjati, oralci snega pa svojih potreb še niso zadovoljili. So se pa s snegom borili člani patagonske odprave na Cerro San Lorenzo, o kateri se tudi najde daljši prispevek.

Ob končanem 120. letu Planinskega vestnika se je zaključil tudi foto natečaj - zmagovalne fotografije najdete prav v januarski številki, Zdenka Mihelič pa je verjetno še zadnjič razmišljala o preteklem jubilejnemu letu. Sicer pa je pisala tudi še o podeljenih priznanjih PZS ter povzela priporočila ob zimskem udejstvovanju v gorah.

V kulturnih vsebinah si boste lahko prebrali zgodbe o vodi, med njimi tudi tisto o nastanku Blejskega jezera. Zaključimo pa s prakticiranjem muzejske pedagoške dejavnosti Slovenskega planinskega muzeja.

PDF Uvodnik in kazalo (1,8 MB)

Želimo vam prijetno branje!


Majski Planinski vestnik o Johannesu Frischaufu

Majski Planinski vestnik o Johannesu Frischaufu

sobota, 18. maj 2024

V majski številki Planinskega vestnika je glavna pozornost namenjena Johannesu Frischaufu, po katerem pri nas nosi ime planinski dom na Okrešlju, sicer pa je bil velik pobudnik planinstva pri nas, še posebej v Savinjskih Alpah, in na Hrvaškem, kjer so prav na njegovo pobudo že leta 1874, 19 let pred nami, ustanovili Planinsko zvezo Hrvaške. V temi meseca izpod rok Dušana Škodiča boste tako našli zares veliko zanimivih podatkov iz naše planinske zgodovine, ki so bile v tistem obdobju daleč pred časom in še danes vzbujajo občudovanje. Prepričani smo, da boste uživali.

Aprilski Vestnik s starejšimi planinci v gore

Aprilski Vestnik s starejšimi planinci v gore

torek, 16. april 2024

V aprilski številki Planinskega vestnika smo se posvetili starejšim planincem in goram. Kar nekaj starejših gornikov smo povabili, da so z nami delili svoja razmišljanja pa tudi življenjski moto. Objavljamo priporočila zdravnice za telesno aktivnost starejših in izkušnje mednarodne planinske vodnice o vodenju mlajših in starejših - kakšne so razlike, kaj pa je skupno vsem.

Marčni Vestnik posvečen Radu Kočevarju (1928-2024)

Marčni Vestnik posvečen Radu Kočevarju (1928-2024)

ponedeljek, 18. marec 2024

Prvi del marčne številke Planinskega vestnika smo posvetili letos preminulemu našemu legendarnemu in neustavljivemu alpinistu Radu Kočevarju (1928-2024). "S slovesom Rada Kočevarja smo tako izgubili zadnjega in brez dvoma najmočnejšega predstavnika generacije, ki je v času po vojni postavila nove smernice razvoju alpinizma pri nas kljub začetnemu odporu starejše generacije plezalcev," pravi Jure Krejan Čokl.

Iskanje med novicami