ponedeljek, 15. maj 2017, ob 11. uriPZS

Primorci berejo Živeti z gorami

Knjiga Živeti z gorami Vladimirja Habjana, ki je izšla pri Planinski založbi PZS, je letos vključena v projekt Primorci beremo, ki v primorskih knjižnicah poteka že enajsto leto. V elitni družbi k branju vabi tudi knjiga raznolikih zgodb gornika, ki je do stanja, ko se v gorah tudi na zahtevni turi počuti varno, prehodil dolgo in na moč zanimivo pot.

Klikni na fotografijo za povečavo ...
Pod okriljem projekta Primorci beremo primorske knjižnice bralce nagovarjajo k branju sodobnih slovenskih avtorjev. Letos so na seznam uvrstili 62 proznih del in 13 pesniških zbirk. Na seznam so uvrstili tudi izbor mladinskega leposlovja in s posebno oznako označili leposlovna dela, ki so v obliki elektronskih knjig dostopna na portalu Biblos. Na njem je tudi nekaj klasičnih del slovenskih avtorjev, ki se jih bodo letos spomnili ob okroglih obletnicah. Kot novost so na seznam dodali nekaj strokovnih del slovenskih avtorjev. Projekt se je začel 21. aprila in se bo sklenil s srečanjem z znanimi slovenskimi avtorji 11. novembra 2017.

Med izbranimi deli (celoten seznam je objavljen na tej povezavi) je tudi
knjiga doživetij Živeti z gorami izpod izkušenega publicističnega in uredniškega peresa Vladimirja Habjana, plodovitega planinskega publicista, urednika Planinskega vestnika in gorskega reševalca. Knjiga raznolikih zgodb gornika, ki je do stanja, ko se v gorah tudi na zahtevni turi počuti varno, prehodil dolgo pot. Pri tem je imel pogosto več sreče kot pameti in znanja, a je počasi le pridobival izkušnje, potrebne za vzpone na najzahtevnejše gore, za vstop v zimski in ledeniški svet. Predvsem pa za varno gibanje po kraljestvu brezpotij. Vseh 34 zgodb se začne z (večinoma) avtorjevimi fotografijami, ki predstavljajo razpoloženjska vrata, skozi katera vstopimo v vsakokratno gorniško doživetje.

Na branje!

Majski Planinski vestnik o Johannesu Frischaufu

Majski Planinski vestnik o Johannesu Frischaufu

sobota, 18. maj 2024

V majski številki Planinskega vestnika je glavna pozornost namenjena Johannesu Frischaufu, po katerem pri nas nosi ime planinski dom na Okrešlju, sicer pa je bil velik pobudnik planinstva pri nas, še posebej v Savinjskih Alpah, in na Hrvaškem, kjer so prav na njegovo pobudo že leta 1874, 19 let pred nami, ustanovili Planinsko zvezo Hrvaške. V temi meseca izpod rok Dušana Škodiča boste tako našli zares veliko zanimivih podatkov iz naše planinske zgodovine, ki so bile v tistem obdobju daleč pred časom in še danes vzbujajo občudovanje. Prepričani smo, da boste uživali.

Aprilski Vestnik s starejšimi planinci v gore

Aprilski Vestnik s starejšimi planinci v gore

torek, 16. april 2024

V aprilski številki Planinskega vestnika smo se posvetili starejšim planincem in goram. Kar nekaj starejših gornikov smo povabili, da so z nami delili svoja razmišljanja pa tudi življenjski moto. Objavljamo priporočila zdravnice za telesno aktivnost starejših in izkušnje mednarodne planinske vodnice o vodenju mlajših in starejših - kakšne so razlike, kaj pa je skupno vsem.

Marčni Vestnik posvečen Radu Kočevarju (1928-2024)

Marčni Vestnik posvečen Radu Kočevarju (1928-2024)

ponedeljek, 18. marec 2024

Prvi del marčne številke Planinskega vestnika smo posvetili letos preminulemu našemu legendarnemu in neustavljivemu alpinistu Radu Kočevarju (1928-2024). "S slovesom Rada Kočevarja smo tako izgubili zadnjega in brez dvoma najmočnejšega predstavnika generacije, ki je v času po vojni postavila nove smernice razvoju alpinizma pri nas kljub začetnemu odporu starejše generacije plezalcev," pravi Jure Krejan Čokl.

Iskanje med novicami