torek, 18. oktober 2022

Oktobrski Vestnik o alpinistih na Kranjskem pred prvo svetovno vojno

Oktobrska številka Planinskega vestnika prinaša zanimivo temo meseca: Alpinisti na Kranjskem pred prvo svetovno vojno. Takrat je bilo planinstvo na Kranjskem razdeljeno na dva dela; na sekcije DÖAV, ki so označile prve planinske poti in zgradile prve planinske koče, ter na slovenski SPD s slovenskimi kočami in potmi.

Klikni na fotografijo za povečavo ...
Kombinirano plezanje v Eigerju Anja Petek
V Vestniku najdete iskriv pogovor s plezalko, švicarsko princeso dolgih smeri Nino Caprez. Z njo se je pogovarjala naša izvrstna plezalka Martina Čufar Potard, ki se z Nino pozna že dolgo in s katero je preplezala že več odličnih smeri.

V sredici Z nami na pot vas vabimo v Nemčijo, v Berchtesgadenske Alpe, na Watzmann, 2713 m, Hoher Göll, 2522 m, Hochkalter, 2607 m, in na Hochkönig, 2941 m.

Spominjamo se hude nevihte na Triglavu leta 1972 in plezanja v Paklenici, potepamo se po pogorju Wilder Kaiser s carskimi razgledi in po najvišjem vrhu Jordanije, pišemo o doživetju glorije in plezanja Široke peči ter še več kot to. Zanimiv je članek o trilogiji Alp ali ko vrh ni vedno cilj. V Vestniku si lahko preberete tudi, kako je bilo na predavanju vrhunskega alpinista Reinholda Messnerja v Ljubljani, ki je za naš Planinski vestnik napisal posebno posvetilo. Praznujemo tudi 40 let AO PD Vipava in 80 let Marinke Koželj Stepic, neutrudne vodnice PZS in planinske delavke.

Sledijo stalne rubrike: vreme (o suši v hribih in dolinah), kolumna (tokrat o gorskem reševanju, zaračunavanju in kaznovanju), novice iz vertikale, literatura.

Želimo vam prijetno branje Planinskega vestnika!
Srečno na vseh vaših poteh in varen korak!

Majski Planinski vestnik o Johannesu Frischaufu

Majski Planinski vestnik o Johannesu Frischaufu

sobota, 18. maj 2024

V majski številki Planinskega vestnika je glavna pozornost namenjena Johannesu Frischaufu, po katerem pri nas nosi ime planinski dom na Okrešlju, sicer pa je bil velik pobudnik planinstva pri nas, še posebej v Savinjskih Alpah, in na Hrvaškem, kjer so prav na njegovo pobudo že leta 1874, 19 let pred nami, ustanovili Planinsko zvezo Hrvaške. V temi meseca izpod rok Dušana Škodiča boste tako našli zares veliko zanimivih podatkov iz naše planinske zgodovine, ki so bile v tistem obdobju daleč pred časom in še danes vzbujajo občudovanje. Prepričani smo, da boste uživali.

Aprilski Vestnik s starejšimi planinci v gore

Aprilski Vestnik s starejšimi planinci v gore

torek, 16. april 2024

V aprilski številki Planinskega vestnika smo se posvetili starejšim planincem in goram. Kar nekaj starejših gornikov smo povabili, da so z nami delili svoja razmišljanja pa tudi življenjski moto. Objavljamo priporočila zdravnice za telesno aktivnost starejših in izkušnje mednarodne planinske vodnice o vodenju mlajših in starejših - kakšne so razlike, kaj pa je skupno vsem.

Marčni Vestnik posvečen Radu Kočevarju (1928-2024)

Marčni Vestnik posvečen Radu Kočevarju (1928-2024)

ponedeljek, 18. marec 2024

Prvi del marčne številke Planinskega vestnika smo posvetili letos preminulemu našemu legendarnemu in neustavljivemu alpinistu Radu Kočevarju (1928-2024). "S slovesom Rada Kočevarja smo tako izgubili zadnjega in brez dvoma najmočnejšega predstavnika generacije, ki je v času po vojni postavila nove smernice razvoju alpinizma pri nas kljub začetnemu odporu starejše generacije plezalcev," pravi Jure Krejan Čokl.

Iskanje med novicami