četrtek, 22. junij 2023

Junijski Vestnik o gorniški literaturi in Karnijcih

Tokratna tema meseca junijske številke je gorniška literatura, o čem se največ piše, kako ne pisati gorniške literature, če ne želimo dolgočasne knjige, kako pišejo naši alpinisti in publicisti, kot so Andrej in Marija Štremfelj, Dušan Jelinčič, Matevž Lenarčič, Bogdan Biščak, Silvo Karo in kako je bistvo literature: »Kdor piše, nekaj da; kdor bere, nekaj dobi.«

Klikni na fotografijo za povečavo ...
Pod mogočnimi stolpi Cime Talagona Irena Mušič Habjan
Intervju je tokrat z Antonom Črvom - Tonetom, pravim poznavalcem poti na območju Cerkljanskega in Šentviške planote, ki je hkrati svetovni rekorder v digitalni tehniki na področju radioamaterstva.

Raziskujemo Severni Zob, prepareli stolp na grebenu Mož v Karavankah, pišemo o skalnatih muzah - Alpah po svetu, podajamo se v svet neznanega - v jamo Vranja peč, pišemo o usmerjanju obiskovalcev in prometa v Julijcih, pa o doživetjih in najstniških preizkušnjah v gorah, potepamo se po neznanih gorah daljne Mongolije, nadaljuje se zbodba izpod Himalaje, našli boste tudi čudovite razlage o atmosferskih optičnih pojavih, kot so glorija, mavrica, hálo, venec in fata morgana; in predstavlja se vam članica uredniškega odbora Planinskega vestnika Mateja Pate.

V rubriki Z nami na pot vas vabimo med čare južnega dela Karnijcev, in sicer v dolino Montanaia, do bivaka Perugini, na Monte Pramaggiore (2478 m), Monte Ressetum (2067 m) in na Monter Cornet (1792 m).

Sledijo stalne rubrike: kolumna, razmišljanje, literatura, novice iz vertikale, planinska organizacija, Triglavski narodni park in v spomin.

Želimo vam prijetno branje Planinskega vestnika!
Ter srečno in varen korak na vseh vaših poteh!


Majski Planinski vestnik o Johannesu Frischaufu

Majski Planinski vestnik o Johannesu Frischaufu

sobota, 18. maj 2024

V majski številki Planinskega vestnika je glavna pozornost namenjena Johannesu Frischaufu, po katerem pri nas nosi ime planinski dom na Okrešlju, sicer pa je bil velik pobudnik planinstva pri nas, še posebej v Savinjskih Alpah, in na Hrvaškem, kjer so prav na njegovo pobudo že leta 1874, 19 let pred nami, ustanovili Planinsko zvezo Hrvaške. V temi meseca izpod rok Dušana Škodiča boste tako našli zares veliko zanimivih podatkov iz naše planinske zgodovine, ki so bile v tistem obdobju daleč pred časom in še danes vzbujajo občudovanje. Prepričani smo, da boste uživali.

Aprilski Vestnik s starejšimi planinci v gore

Aprilski Vestnik s starejšimi planinci v gore

torek, 16. april 2024

V aprilski številki Planinskega vestnika smo se posvetili starejšim planincem in goram. Kar nekaj starejših gornikov smo povabili, da so z nami delili svoja razmišljanja pa tudi življenjski moto. Objavljamo priporočila zdravnice za telesno aktivnost starejših in izkušnje mednarodne planinske vodnice o vodenju mlajših in starejših - kakšne so razlike, kaj pa je skupno vsem.

Marčni Vestnik posvečen Radu Kočevarju (1928-2024)

Marčni Vestnik posvečen Radu Kočevarju (1928-2024)

ponedeljek, 18. marec 2024

Prvi del marčne številke Planinskega vestnika smo posvetili letos preminulemu našemu legendarnemu in neustavljivemu alpinistu Radu Kočevarju (1928-2024). "S slovesom Rada Kočevarja smo tako izgubili zadnjega in brez dvoma najmočnejšega predstavnika generacije, ki je v času po vojni postavila nove smernice razvoju alpinizma pri nas kljub začetnemu odporu starejše generacije plezalcev," pravi Jure Krejan Čokl.

Iskanje med novicami